Silah Güvenliği

HAVALI SİLAH GÜVENLİĞİ


RETAY havalı silahınızı tuttuğunuz her zaman güvenlik kilidinin “ON” (açık) olduğundan ve şarjör kısmının girişinde mermi olmadığından emin olunuz.

 1. HER ZAMAN GÖZLÜK TAKINIZ.
 2. HER ZAMAN KULAKLIK TAKINIZ.
 3. Havalı silahlar oyuncak değildir. Ancak ebeveynlerin gözetimi altında kullanılabilir. Güvenlik konusu kolay fakat sürekli devam etmesi gereken bir olgudur.
  16 YAŞIN ALTINDAKİ BİREYLERDE GÖZETİMSİZ HAVALI SİLAH KULLANIMI ÖNERİLMEMEKTEDİR.
 4. Önce düşünün sonra ateş edin.
 5. Her zaman silahı güvenli bir yöne doğrultun. SİLAH DOLU OLMASA BİLE ASLA SİLAHINIZI İNSANLARA VEYA HAYVANLARA DOĞRULTMAYIN.
 6. Silahı kurarken ve tutarken parmağınızı tetikten uzak tutun. Ateş etmeye karar verinceye kadar parmağınız tetikten uzak dursun.
 7. Hedefinizin arkasında ne olduğundan her zaman emin olun. Hedefinizin bir insanı saklamadığından veya arkasında mermiler tarafından zarar görecek bir obje olmadığından emin olun.
 8. Mermiye yön değiştirecek veya sıçratacak hedeflere ateş etmeyin. Suya ateş etmeyin.
 9. Bu ürünü kullanırken alkol veya ilaç kullanmayın.
 10. mermileri tekrar kullanmayın.
 11. mermileri ve havalı tabancayı ayrı yerlerde ve mümkünse kilit altında tutulmalıdır.
 12. Kullanım sonrasında ve havalı silahı depolamadan önce hiçbir merminin kalmadığından kesinlikle emin olun.
 13. Ateş etmeye hazır oluncaya kadar havalı silahı mermiler ile doldurmayın. Dolu silahı tutarken yürümeyin, koşmayın veya zıplamayın. Dolu havalı silahı asla
  bir taşıt içerisinde taşınmamalıdır. Her zaman güvenliği açık tutun, hatta tabanca boş olsa bile.
 14. Havalı silah değiştirmeyin veya kurcalamayın. Eğer bir hata oluşursa profesyonel bir silahçıya danışın. Havalı Silahınızı onarmaya çalışmayın çünkü bu işlem
  özel araçları gerektirir ve tehlikelidir.

 

ATEŞLİ SİLAH GÜVENLİĞİ

 

 1. Ateşli silahınızı uygun şekilde muhafaza edin.

 

Ateşli silahınızı kir ve iplik tiftikleri hareketli parçalarda birikmeyecek şekilde depolayın ve taşıyın. Her kullanımdan sonra ateşli silahınızın acil durumlarda kullanılmasını engelleyecek olan korozyondan, namlunuzu hasarlardan veya kirliliklerden korumak için ateşli silahınızı kullanıcı kılavuzunuzda sunulan talimatları takip ederek temizleyiniz ve yağlayınız.  Her zaman silahı doldurmadan önce namlunuzu kontrol ediniz ve içerisinin temiz olduğundan ve içerisinde engel bulunmadığından emin olunuz. Namlu içerisinde bulunan bir engel durumunda ateş etmek namlunun kırılmasına ve sizin veya yakınlarınızdakilerin yaralanmasına neden olabilir. Eğer ateş ederken alışılmamış bir ses duyarsanız ateş etmeyi hemen bırakın, manuel güvenliği açın ve ateşli silahı boşaltın. Ateşleme odasında herhangi bir engel olmadığından veya bozuk veya hatalı mühimmat nedeniyle namlu içerisinde olası tıkanmış bir mermi olmadığından emin olun.

 

 1. Uygun mermi kullanınız.

İlgili sanayinin özelliklerine göre üretilmiş, fabrikada doldurulmuş yeni mermi kullanınız: CIP (Avrupa ve diğer yerlerde), SAAMI (ABD'de). Belirli bir ateşli silah için kullandığınız her merminin doğru kalibre veya göstergede olduğundan ve uygun tipte olduğundan emin olunuz. Ateşli silahın kalibresi veya göstergesi pompalı tüfeklerin namlusunda, tabancaların ise namlularında veya kızaklarında açık şekilde yazılmıştır. Yeniden doldurulan veya yeniden üretilen mühimmatın kullanılması aşırı kovan basıncı oluşması, kasanın kırılması veya diğer bazı hataların oluşma olasılığını arttırabilir ve bütün bunlar silahınızın hasarlanmasına ve kendiniz ile yakınızdaki kişilerin yaralanmasına neden olabilir.  

 

 1. Ateş ederken her zaman gözleriniz ve kulaklarınız için koruyucu giyiniz

Bir silahı ateşleyen kişiye gaz, barut veya metal barçaların geri teperek zarar vermesi olayı çok nadirdir fakat gerçekleştiğinde oluşan hasarlar göz kaybı da dahil çok ciddi olabilmektedir. Ateş eden bir kişi her zaman bir ateşli silahı ateşlerken darbeye dayanıklı ateş etme gözlüklerinden takmalıdır. Kulak tıkaçları veya kulak örten kulak koruyucuları ateşlemeden dolayı işitme hasarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

 1. Dolu bir ateşli silah ile asla bir ağaca, çite veya engele tırmanmayın

Bir ağaca çıkarken veya inerken veya bir çite tırmanırken veya bir hendek veya engel üzerinden atlarken ateşli silahınızın ateşleme odasını açınız ve boşaltınız.  Dolu bir ateşli silahı asla kendinize veya başkasına doğru çekmeyiniz veya itmeyiniz. 

 

 1. Ateş ederken alkollü içeceklerden ve muhakemeye veya reflekslere zarar verici ilaçlardan sakının.

İçip ateş etmeyin. Eğer motor hareketlerinizi ve muhakemenizi zayıflatıcı bir ilaç aldıysanız o ilacın tesiri altındayken ateşli bir silah ile uğraşmayınız.

 

 1. Asla dolu bir ateşli silahı taşımayınız.

Bir ateşli silahı taşıta yerleştirmeden önce boşaltınız. Avcılar ve hedefe atış yapanlar silahlarını sadece atış alanına geldiklerinde doldurmalıdır. Eğer ateşli silahı kişisel koruma amacıyla taşıyorsanız ateşleme odasını boş bırakmak kazara ateşleme şansını azaltacaktır.